STUK harjoitteli ydinvoimalaitoksen turvallisuuden arviointia uuteen ydinenergialakiin ehdotetun mallin mukaan
Suomalainen yritys Steady Energy on kehittämässä omaa pienydinvoimalaitosta, jota se markkinoi kaupunkien kaukolämmön lähteeksi. Säteilyturvakeskus on käynyt läpi laitoksen kuvauksen ja arvioinut turvallisuuden käyttämällä uuteen ydinenergialakiin ehdotettua mallia. Arvion tulos on, että laitos on mahdollista suunnitella turvallisuusvaatimukset täyttäväksi.
Steady Energy pyysi viime syksynä Säteilyturvakeskukselta (STUK) ydinvoimalaitossuunnitelmastaan niin sanotun konseptitason arvion. Konseptiarviointi on uuteen ydinenergialakiin ehdotettava menettely, jossa STUK arvioi jo ennen ydinvoimalaitoksen rakentamislupakäsittelyä, onko voimalaitoksella edellytyksiä täyttää turvallisuusvaatimukset.
Steady Energyn LDR-50-laitoksen suunnittelu on sen verran kesken, että STUKin oli mahdotonta tehdä siitä uuden lain tarkoittamaa konseptiarviota. STUK kuitenkin käytti lakiin suunnitellun konseptiarvioinnin luonnosta arviointinsa pohjana.
Arvioinnin lopputuloksesta projektipäällikkö Minna Tuomainen toteaa, että LDR-50:n ydin- ja säteilyturvallisuuteen, turvajärjestelyihin, valmiusjärjestelyihin sekä ydinmateriaalivalvontaan liittyvät ratkaisut ovat sellaisia, että ne voidaan suunnitella turvallisuusvaatimukset täyttäväksi. Sama koskee myös Steady Energyn organisaatiota. Vaikka se ei vielä olekaan valmis ydinvoimalaitoksen laitostoimittaja sen on mahdollista sellaiseksi kehittyä.
Minna Tuomainen korostaa, että LDR-50-laitoksen arvioiminen oli STUKille monella tavoin hyödyllinen työ.
”Ensinnäkin pääsimme tässä tutustumaan jo varhaisessa vaiheessa laitokseen, jolle mahdollisesti ollaan hakemassa myöhemmin Suomessa lupaa”, Minna Tuomainen sanoo. Hän myös pitää hyödyllisenä sitä, että STUK pääsi tässä kokeilemaan konseptiarvioinnin tekemistä käytännössä ja voi hyödyntää kokemuksia lainsäädännön kehityksessä.
LDR-50-laitoksesta on seuraavaksi käynnistymässä kansainvälinen arviointi, jossa hyödynnetään STUKin tekemää arviota. Työssä koitetaan reaktorin arvioinnin lisäksi löytää tapoja, joilla eri maiden viranomaiset voisivat hyötyä toistensa tekemästä työstä.